OBLAGANJE FASADE KAMENIM PLOČAMA
Na ovom primeru prikazane su greške projektanta, izvođača radova i investitora u oblaganju fasade kamenom.
Moja namera je da na ovom primeru ukažem na greške i da pokažem kako bi ja rešio ovaj problem i zato nisu spomenuti mesto, projektant, izvođač radova i investitora.
Investitor se odlučio za ovakvo rešenje iz dva razloga, estetskog, dugovečnosti fasade i on da nabavlja potreban materijal. Dole prikazane slike kazuju da ovaj drugi uslov, dugovečnost fasade, nije ispunjen jer je objekat star samo tri godine.
Slika restorana | Slika restorana |
Projektant je predvideo kamenu fasadu, investitor kupio materijal a izvođač radova izvo lepljenje kamenih pločica na zid od opeke-cigle sa lepkom.
Slika pokazuje kako je kamena fasada otpala |
Pažljivim posmatranjem slike 3 i 4 vidimo da je zid od cigle čist, što znači da je lepak sa sobom odneo i deo cigle i da je problem u površinskom sloju cigle.
Moje rešenje za ovakve fasade.
- Preko zida od cigle, betona, siporeka postaviti vareno čelično pletivo vezano tiplama dužine 12cm. Tiple postavljati na 40 cm,
- Posle postavljanja mreže zid oprati sa vodom pod pritiskom-puromatom.Prvi razlog zašto zid peremo vodo je da ostranimo kontaktnu nečistoću sa zida i budućeg lepka.Drugi razlog pranja zida sa vodom je, da zid dobije potrebnu vlagu da ne bi došlo do brzog sušenja-pregorevanja lepka na kontaktu sa zidom zato što suv zid brzo povlači vodi iz lepka.
- Obavezno koristit kvalitetan i odgovarajući lepak.
- Pre početka lepljenja kamene fasad, preporučujem da izvršite probno lepljenje tako što na zid nalepite kamena ploče i posle tri do 7 dana ih skidate i donosite svoj zaključak.
- Kamen obavezno pre lepljenja nakvasiti vodom, u zavisnosti od vrste kamena i vremenskih uslova zavisi koliko kamen treba nakvasiti.
Ing Vujanović Živojin